Zabijte jednorožce

09.03.2014

Nedávno jsem měl tu možnost shlédnout druhý díl Hobita, který je podle mého soudu skvělý. Bohužel nejsem odborník na kinematografii a proto berte mé skromné posouzení tohoto díla pouze jako subjektivní názor fanouška díla J.R.R. Tolkiena. Nemohu hodnotit kvalitu kamery, herecké výkony, či scénář tohoto snímku, ale co mohu konstatovat je fakt, že se mi film líbil. Líbil se mi kvůli tomu, že tvůrci filmu zcela bravůrně postihli ztvárnění scén, či postav, úplně stejně, jako jsem si je představoval při četbě původních knih. Dokonce i bezpečností instrukce Air New Zealand v duchu Pána Prstenů působí přirozeně hezkým, mýtickým dojmem. Právě výpravnost ságy tak svělého vypravěče jako byl Tolkien je důvodem proč je jeho dílo tak populární i v dnešní době. Kdo z nás by nechtěl zavítat do světa Elfů, Trpaslíků, či Jednorožců?

Když o tom tak přemýšlím, tak si uvědomuji, že svět Elfů vyvažuje svou ponurostí Mordor: vyprahlá pouštní země plná ohavných  skřetů a všudypřítomného pachu síry. Tam by asi nikdo z nás (krom Froda) zavítat nechtěl. Je zajímavé, že každý pohádkový příběh má svůj „Mordor“. Sněhurka má zlou macechu, po zničení jednorožců prahne Nicota, Středozem chce ovládnout Sauron pán zla, a chytrému knížeti se vysmívá kdejaký hloupý zeman. Asi tomu tak přirozeně bude, že v lidských životech má vše své protiklady pročež krása, inteligence, spanilost, elegance a dobrý původ jednorožců je vždy pronásledován a zašlapáván do země obyčejností, ošklivostí, a oportunismem kdejakého potulného statkáře s pokřivenou minulostí.

Toto mě přivádí k dnešnímu tématu. Firma Victorinox oznámila převzetí svého konkurenta firmy Wenger. Wenger, byl jedním z původních dvou výrobců známých armádních nožů, svou kvalitou, přístupem k zákazníkům, a inovací převyšující ostatní rivaly (můj osobní názor). Wenger byl svou jedinečností poslední jednorožec. Nicméně ani tento však nakonec neunikl zášti Nicoty a byl jí pozřen. A jak jste již asi uhodli, tak o chvíli později Victorinox oznámila, že pod značkou Wenger již nebudou výráběny slavné armádní nože. V obchodní terminologii se této strategii říká merge and acquisition.

Na druhou stranu v každé pohádce však nakonec dobro zvítězí nad lží a nenávistí, a tyran je ze svého trůnu sesazen. A proto já nyní on-line objednávám, za značnou část své výplaty, několik nožů Wenger, abych si nikdy nemusel krájet krajíc elfského chleba Lembas čepelí z Mordoru. A tudíž nebojte se, děti, jednorožce není možné zabít tak lehce!

 

 

komentáře (0)
Ing. Pavel Čejka, PhD, MRes, MBA

Další články autora: